روزنامه ها را که ورق می زنم دلم می گیرد؛ بس که آمار می دهند. به طور متوسط در هر صفحه شان، در مورد پنج موضوع آمار داده شده. یعنی کلهم اجمعین روزنامه به آمار دادن و آمار گرفتن می رود. به جرأت می توانم بگویم در نشریات داخلی سازمان آمار هم، این همه آمار پیدا نمی شود که هر روز در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ می شود! مانده ام این همه آمار را از کجا دست و پا می کنند؟ شکر خدا آمار همه چیز را هم دارند؛ از نرخ ارز آزاد و شاخص های نوسانی بورس فلزات گرانبها، تا واردات آرد و روغن و برنج و صادرات نفتی و غیر نفتی ایران و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس. جدیداً هم آمار شیر خوردن ملت را گرفته اند!

طبق همان آمار، میانگین مصرف سرانه شیر در دنیا 144 کیلو گرم است. در اتحادیه اروپا این رقم به 425 کیلوگرم رسیده است. و در مملکت خودمان هم سرانه مصرف شیر 91 کیلوگرم برای هر نفر است. حالا این وسط نمی دانم چرا یک عده هی خود خوری می کنند که: «کم است... کم است...» ؟!!

در جواب باید به خدمتتان عرض کنم اولاً آنها آب و هوایشان خوب است. این که دلیل نمی شود؟! آب و هوای شمال هم خوب است؟! نه خیر، خیلی هم دلیل می شود. همین اروپایی ها آنقدر به گاوهایشان می رسند که ما به خودمان نمی رسیم!

از گوسالگی به آنان شیر عسل می دهند تا وقتی گاو شدند، خوب شیر بدهند. تازه موقع استراحت هم برای گاوهایشان موسیقی پخش می کنند! آنوقت بیایند شیرش را نخورند؟! ما هم اگر به گاوهایمان اینهمه ارج و قرب قائل می شدیم، 500 کیلو شیر می خوردیم! لذا از این سو می توان پی برد مرحوم سهراب، دستش با آن طرفی ها یکی بوده که در وصفشان چنین سروده: «مردم آن سر رود، گاوهاشان شیر افشان باد...»!

البته دلیل دیگری که موجب می شود اروپایی ها اینقدر شیر بخورند، به خاطر عقب ماندگی فرهنگی شان و همچنین آشنا نبودن با موادی مثل «پالم» و «وایتکس» است. و همینطور در دسترس نبودن انواع نوشابه های گازدار و بی گاز و نیم گاز در طعم ها و بسته بندی های مختلف و دلربا! وگرنه، اصلاً چه معنی دارد آدم اینهمه شیر بخورد؟!

ضمناً بنده اصلاً درک نمی کنم که این چه جای نگرانی دارد؟ سرانه که 144 کیلوگرم است؛ مقدار مصرف ما هم که 91 کیلوگرم است؛ سرانه اروپایی ها هم که 425 کیلوگرم است؛ با این تفاسیر، مقدار مصرف ما که به سرانه جهانی نزدیک تر است تا مصرف اروپاییان پاپتی!