فرض بفرمایید یک روز صبح که از خواب بیدار می شود، ببینید تلگرامتان قطع است و دیگر کار نمی کند. البته این فرض برای تلگرام بازان حرفه ای! محال است. چون معمولاً این عزیزان یک روز ظهر از خواب بیدار می شوند! به هر حال با تصور اینکه یک روز سرور های تلگرام از کار بیوفتند یا فیلتر شوند یا اصلاً مدیران تلگرام دیگر نخواهند به کاربران ایرانی خدمات ارائه کنند (مگر اینکه عقلشان را از دست داده باشند تا بخواهند چنین ضرری بکنند!)، چه به روز ما خواهد آمد؟!

بنده برای اینکه ذهن شما مخاطبانِ جان را دچار تشویش نکنم، شخصاً چند تا حدس و گمان دست اول تدارک دیده ام که ذیلاً تقدیم می دارم:

1.     نظام آموزشی کشور به شدت متلاشی خواهد شد. یا بهتر بگویم، وزارت آموزش و پرورش از کار خواهد افتاد.

یک جوری نگاه نکنید که انگار دارم حرف الکی می زنم. شما هم بهتر از ما می دانید که امروزه روز، تمام بخشنامه های بزرگ و کوچک آموزش و پرورش، «رسماً» از طریق تلگرام به مدیران ادارات و مدارس ابلاغ می شود و حالا چه بشود که بخواهند ابلاغ کاغذی هم بفرستند.

اگر باور ندارید، از آقا مدیرتان اجازه بگیرید تا فقط به گروه هایی که در تلگرامش هست، نیم نگاهی بیاندازید!

2.     صنعت گردشگری نابود می شود. البته صنعت گردشگری ما همین جوری هم نابود هست؛ ولی فرقش اینست که صنعت صادرات توریستمان هم نابود می شود! ساده تَرَش می شود اینکه دیگر آژانس های مسافرتی نمی توانند از طریق تلگرام تورهای دو روز و سه شب (یا سه روز و دو شب؟!) کوش آداسی و ایروان و سواحل خلیج فارس را به ما قالب کنند و این برای صنعت گردشگری ما سمّ است!

البته بخش عمده ای از بازار لوازم بنجل چینی مثل تفاله گیر، هسته گیر، ناخن گیر، بادگیر و... ، همینطور شرکت های آرایشی بهداشتی که اسم و رسم مشخصی ندارند و فقط با تبلیغات تلگرامی سرپا مانده اند نیز، دچار رکود خواهد شد.

3.     تعطیلی تلگرام باعث از بین رفتن بازار بورس هم خواهد شد. البته نه آن بورسی که در اخبار نشان می دهد؛ بلکه آن بورسی که در اخبار نشان نمی دهد!

چون قیمت لحظه ای هر انس طلای سفید، هر بشکه نفت برنت دریای شمال، هر درهم عمارت و هر سکه بهار آزادی طرح جدید، در گروه ها و کانال های تلگرامی مربوط به دلالان محترم و متشخص، به روز رسانی می شود. و بعضاً دیده شده سایت ها و خبرگزاری های معتبر نیز از همین منابع قیت های بازار سکه و ارز را جویا می شوند. اصلاً تا بحث اخبار شد، اجازه بدهید گزینه چهارم را هم به صورت اجمالی همینجا بگنجانیم و هی از خودمان گزینه ندهیم.

با تعطیلی تلگرام مردم، از همه جا بی خبر می شوند. چون همه کانال های خبری مربوط به خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی و حتی گروه های خودمانی و خانوادگی و شایعه پراکنی، از دسترس عموم خارج شده و مردم را دچار بلاتکلیفی و سردرگمی محض می کند!