میرآخور چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 12:55 مرحمت عالی ()
درحالیکه ما سرمان گرمِ انتخاباتِ ریاست جمهوری و گاهی هم شورای شهر است، چهارمین دوره مسابقات ورزشی «همبستگی کشورهای اسلامی» در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، درحال برگزاری است. که خیلی هم کار خوبی است و همچنان که از اسمش پیداست باعث همبستگی مسلمانان می شود.
اما، مثل بستنی عروسکی که طرح روی جلد اش با چیزی که درونش هست فرق می کند، این مسابقات هم ظاهر و باطنشان یکی نیست و تمام تصورات یک نفر آدم را از اسلام و مسلمانی زیر سوال می برد. یعنی ما فکر می کردیم فقط بانوان مسلمان با حجاب کامل اسلامی در این مسابقات حضور دارند، اما متوجه شدیم غیر از ایشان، تمام افراد غیرمسلمانی هم که در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی زندگی می کنند نیز می توانند در این مسابقات شرکت کنند. و تو خود حدیث مفصل بخوان از مُجملی که سازمان کنفرانس اسلامی بانیِ آن است.
و درست مثل فیلم های ترکی یا عربی که بانویی با هزار قلم آرایش جلوی دوربین ظاهر می شود ولی فرایض دینی اش را هم انجام می دهد، بانوان مسلمان می توانند با هر حجابی (!) در این مسابقات شرکت کنند و حتی می توانند در ملأ عام شنا کنند و حرکات ژیمناستیک انجام دهند و خب، حتما می دانید که این دو ورزش چقدر لباس های پوشیده و مُحجَّبی دارند! به طوریکه برخی کشورهای اسلامی، با اینکه در این مسابقات شرکت کرده اند، اما حاضر نشده اند تصاویرش را در تلویزیون پخش کنند.
البته لباس رسمی تنیس بانوان هم خیلی لباس پوشیده ای است و آنقدر مینی ژوپ شرکت کننده ها بلند است که به دست و پایشان گیر می کند و برای همین بانوان تنیسور مسلمان از فدراسیون بین المللی تنیس خواسته اند مینی ژوپ را به میکروژوپ تقلیل دهد.
اما خوب نیست آدم فقط نیمه برهنه خانم ها... ببخشید، نیمه خالی لیوان را ببیند و نباید از این نکته گذر کرد که بانوانی که حجاب اسلامی دارند هم می توانند در این مسابقات شرکت کنند و حتی مقام بیاورند. مثل تیم کاتای ایران که در سومین دوره این مسابقات که در مالزی برگزار شد، در مرحله نیمه نهایی مصر را شکست داد، اما رای هیئت داوران به خاطر «پوشش غیرقانونی» به نفع مصر تغییر کرد!
حالا که رجوع کردیم به گذشته، یادآوری این نکته هم بد نیست که قرار بود ایران میزبان این مسابقات در سال 2010 باشد و حتماً می توانید حدس بزنید چرا دوره دوم «بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی» در ایران برگزار نشد. حتماً چون ما آنقدری که آنها مسلمان هستند، مسلمان نیستیم!
به این می گویند آزادی. یعنی شما با هر لباسی که دوست دارید، می توانید ورزش مورد علاقه تا ن را انجام بدهید و کسی هم بیخود می کند به شما گیر بدهد یا مقامتان را حذف کند یا میزبانی تان را لغو کند؛ فقط حواستان باشد طوری رفتار کنید که یک‌وقت وسائل لهو و لعب شیوخ با کم و کاست مواجه نشود.