یکی از معلمهای دوران تحصیل ما، تمام ساعت کلاس را صرف صحبت کردن در مورد سه چیز میکرد: تکنولوژی های روز دنیا، اینکه ما هیچ پُخی نمی شویم و گاهی هم مطالب درسی.
از همان سالها و تحت تاثیر صحبت های امیدوار کننده آن آموزگار مهربان، مهمترین سوال زندگی ام بعد از چرا راسو ها بوی گل های لوندر نمی دهند و چگونه بدون قاشق ماست بخوریم، این بوده که چرا ما نمی توانیم ساعت بسازیم؟!
البته بعدها و با ممارست فراوان توانستم به شیوه نوینی برای ماست خوردن بدون نیاز به قاشق دست یابم و حتی متوجه شدم راسو ها چون از گل های لوندر خوششان نمی آید، لباسهایشان را با شوینده های بدون رایحه شست و شو می دهند، اما همچنان نمی دانستم چرا ما نمی توانیم ساعت بسازیم؟!
با تلاش های فراوان به خاطر آوردم که همان معلم دلسوز و مهربان، طی مباحث مربوط به عقب ماندن ما از تکنولوژی روز دنیا، اشاراتی به دلیل عدم توانایی ما نسبت به تولید ساعت داشته است: چون ما آدم های ظریفی نیستیم! البته تعریف هرکس از ظرافت، مثل تعریف افراد مختلف از «هنر»، متفاوت است و مطمئنا شما هم با خواندن این جمله با خودتان گفته اید: نخیرم، کی گفته؟ ما خیلی هم آدمای ظریفی هستیم؛ تازه، وزیرشم داریم!
اتفاقاً بنده هم با شما هم عقیده هستم که ما آدمهای بسیار بسیار ظریفی هستیم. البته باید اعتراف کنم جدیداً با شما هم عقیده شده ام؛ همان موقع که خبر کشف تریاک جاسازی شده در پوست گردو را خواندم. به این نتیجه رسیدم وقتی می شود یک عده آدم (!) بنشینند برای کسب روزی (حلال و حرامش پای خودشان) با نهایت دقت و ظرافت، پوست گردو را بشکنند و بعد از خارج کردن مغز آن، تریاک بسته بندی شده را داخل گردو جاساز کنند و مجدداً گردو را مثل روز اولش، چنان که تازه از درخت چیده شده باشد، مهر و موم کنند و جهت پخش در پارک های معتبر آماده سازی کنند؛ پس حتماً می شود همین آدم ها با همان نهایتِ دقت و ظرافتشان بنشینند ساعت مچی هم بسازند و حتی با برند های معروفی همچون Audemars Piguet، Vacheron Constantin یا حداقل Seiko و Rolex رقابت کنند.
به امید آن روز...
میرآخور