بیشتر مردم خیال می کنند با ماشینی شدن و بعدها دیجیتالی شدن زندگی ها، هرچقدر که سرعت کارها بیشتر شد همان قدر هم حوصله آدم ها کمتر شد. اما این فرضیه هم، مانند بقیه فرضیه ها، با اضافه شدن عبارت «برخلاف باور رایج مردم» به اول جمله قبلی[1]، رد شد. چون محققان بر این باورند[2] که دلیل بی حوصلگی آدم ها نداشتن حوصله است[3]. با این وجود مطمئناً این سوال برای شما پیش آمده که چطور حوصله داشته باشیم؟ که این خود نشان از بی حوصلگی شما دارد. چون اگر حوصله می کردید، بنده می خواستم همین را خدمتتان عرض کنم. اما اول باید ببینیم حوصله چیست و با حوصله کیست؟

حوصله از جمله صفاتی است که خیلی ها ذاتا دارند و خیلی ها هم آن را کسب میکنند. مثلاً بزرگواری که روزی سه مرتبه دم مغازه شما می آید، بلکه بتواند از شما پولی بگیرد، ذاتاً آدم با حوصله ای است. و اگر این زمان را صرف کندن زمین با قاشق بستنی لیوانی می کرد، مطمئنا به چاه نفت می رسید.

دسته دوم هم افرادی هستند که بیست ثانیه منتظر لینک دانلود می مانند و در جواب می گویند: «ما عمرمونو پای دیال آپ باختیم، ما رو از چی می ترسونی؟». این افراد به صورت اکتسابی و با تمرین و ممارست شبانه روزی توانسته اند به حدی از باحوصلگی برسند که حتی حاضر میشوند ساعت ها به صورت پارک دوبل داخل ماشین منتظر بمانند و جای دیگری نروند، تا شاید ماشین بغل دستی بخواهد برود و جای پارکش را به آنها بدهد.

اما دسته سومی هم هستند که کاملا معکوس عمل می کنند یعنی نه تنها با گذر زمان بر صبر و حوصله شان اضافه نمی شود، بلکه رفته رفته حوصله شان کم می شود. نمونه بارزش هم تازه دامادهای گرامی هستند که به میمنمت و مبارکی همراه همسر مکرمه و هیئت همراه برای خرید راهی بازار شده اند. طی یک فرمول ریاضی می توان متوجه شد هرچه مسافت طی شده و پول خرج شده بیشتر باشد، میزان حوصله کمتر و کمتر می شود.[4]

باز هم حوصله تان سر رفته[5] و منتظرید تا بدانید چه کارهایی میشود کرد تا با حوصله شد؟ باید بدانید واکنش افراد در مقابل بی حوصلگی متفاوت است. از تماشای تلوزیون و مطالعه و قدم زدن در پارک و یا مسافرت رفتن گرفته تا موارد عجیب تر مثل خرید کردن[6]، آشپزی کردن[7]، غذا خوردن[8] و حتی خانه تکانی کردن[9]! اما بهترین راه برای باحوصله شدن خوابیدن[10] است.[1] علم ثابت کرده خیلی چیزهایی که مردم خیال می کنند درست است؛ درست نیست. و بالعکس.

[2] این جمله گونه علمی تر و باکلاس ترِ «به جون خودم» است.

[3] مثل این می ماند که یا شما سواد دارید یا ندارید. اگر دارید که باسواد هستید و اگر ندارید بی سواد هستید. به همین سادگی!

[4] البته تازه داماد ها به خاطر شرایطشان مجبورند ظاهر را حفظ کنند و بی حوصلگی شان را بروز ندهند.

[5] مگه شیره که سر بره؟! هار هار هار...

[6] البته خرید کردن فی نفسه موجب با حوصلگی نمی شود. بلکه این پول خرج کردن است که آدم را باحوصله می کند.

این را محققان نمیخواهند باور کنند، چون عیالشان خانه راهشان نمی دهد، اما بنده با خیال راحت (!) خدمتتان عرض می کنم که این مورد فقط خانم ها را با حوصله می کند و اتفاقاً باعث بی حوصلگی آقایان می شود. فرمولش را هم قبلاً توضیح دادم و مثالش را حل کردم.

[7] البته این روش با روی کار آمدن کیترینگ ها یا همان آشپزخانه های مرکزی تقریباً منسوخ شده. ولی اگر دیدید دختری برای باحوصله شدن آشپزی می کند، سریع اقدام کنید جهت امر خیر که دیگر از این موارد پیدا نمی شود!

[8] این یکی بیشتر خودکشی است تا یک رفتار مسالمت آمیز جهت با حوصله شدن. محققان هم اتفاقاً بر این باورند از راه های دیگر استفاد کنید تا گرد و قلمبه نشوید.

[9]یعنی هر مرد ایرانی به طور میانگین هر دو هفته یکبار، جهت باحوصله کردن همسر دلبندش، از صبح جمعه تا عصر مشغول رفت و روب نظافت کاری و جابجا کردن اسباب و اثاثیه منزل است.

[10] شاید باورتان نشود، اتفاقاً محققان هم بر این باور نیستند، اما هنوز کسی پیدا نشده که ادعا کند در خواب حوصله اش سر رفته. 


این مطلب در شماره 108 ماهنامه قدر (اینجا) منتشر شده است.