یکی از ویژگی های بارزی که هر انسانی[1] دارد، «جوگیری» است. به طوریکه آمار ها ثابت کرده از هر 1242 نفر، 1243 نفرشان جو گیر هستند. اما لطفاً جوگیر نشوید که چون آمار بالا است، پس جوگیری کار خوبی است؛ چرا که جو گیری خیلی هم کار بدی است[2] و از قدیم و ندیم در مذمت جوگیری گفته اند: «آدم را برق[3] بگیرد ولی جو[4] نگیرد» اما همین جوگیری مراتب و مراحلی دارد که از آنها فاکتور میگیریم و جوگیری را به دو دسته «مقدماتی» و «پیشرفته» تقسیم می کنیم:

جوگیران مبتدی یا همان آماتور که در دسته مقدماتی قرار می گیرند، عموما افرادی هستند که خیلی زود جوگیر می شوند و خیلی زود هم بادشان[5] می خوابد و افراد زیر شامل این دسته میشوند:

-کنکوری هایی که برنامه های مهندس «خوش گزین[6]»را که به صورت 24 ساعته در صدا و سیما درحال پخش است را دیده اند و تصمیم گرفته اند همه سی دی های آموزشی و کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار را تهیه کنند و از شنبه شروع کنند به درس خواندن.

-تجار، کسبه، اصناف، بازاریان، بیکاران، خانم های خانه دار، دانشجویان هفت ترم مشروطی و همه کسانی که در سمینارهای «چگونه در سه سوت پولدار شویم» که توسط دکتر «پاروساز[7]» برگزار می شود، شرکت کرده اند و با انگیزه ای مثال زدنی(!) می خواهند کسب و کارشان را رونق بدهند.

-همه افراد چاقی[8] که با خواندن مطالب پزشکی و سلامت در کلینیک های آنلاین[9] تصمیم می گیرند لب به چربی و شیرینی و غذاهای نشاسته دار نزنند و روزی سه وعده آب کرفس و سیر له شده بخورند.

اما دسته دوم، یا همان جوگیرهای پیشرفته که اصطلاحاً به آنها «کله داغ[10]» می گویند، خیلی دیر مورد جوگرفتگی قرار می گیرند ولی در عوض خیلی هم دیر بی خیالِ قضیه می شوند[11]. از جمله افرادی هم که در این دسته قرار می گیرند، فقط می توانیم به این موارد اشاره کنیم و خواهشا شما هم بی خیالِ باقیشان شوید:

-داداچی هایی که در باشگاه های بدنسازی مشغول تمرین کردن هستند و تا جایی پیش می روند که تا پوزِ جمع حاضر در باشگاه را نزنند، بی خیال نمی شوند[12].

-تماشاچی های مسابقات ورزشی که آنقدر جو گیر می شوند که به صورت همزمان و سامان یافته شروع به خواندن شعارهای منشوری و مورد عنایت قرار دادن فک و فامیل و در و همسایه بازیکنان می کنند و به حدی جو می گیرتشان که باقی اش قابل پخش نیست[13]

-خانم های محترمی که با دیدن تبلیغات[14] قابلمه 37 پارچه که یک عدد درب دارد ولی به همه قابله ها می خورد، جفت پایشان را داخل یک کفش می کنند که همسر دلبندشان این سرویس را با دومیلیون ریال تخفیف و فقط به قیمت یک میلیون و صدو ونود هزار ریال خریداری کند.

 همانطور که متوجه شدید، جوگیری خیلی هم کار بدی است و باعث می شود برنامه ریزیِ نداشته ی مان با موفقیت انجام نشود، در لحظه زندگی کردنمان به فنا برود و خودِ واقعی مان بیخود شود.[1] آقا شما یک نفر را پیدا کنید که جوگیر نشده باشد، من کارت مترویتان را به مبلغ د هزار ریال شارژ می کنم

[2] یا لااقل خیلی هم خوب نیست

[3] البته قدیم چون برق نبود، از واژه های مشابه مثل «سگ» استفاده می کردند. و لابد می دانید که این دو واژه چقدر هم معنی هستند؛ به طوریکه در نسخ خطی آمده مجنون گاهی به لیلی می گفته چشمانت برق دارد و گاهی می گفته سگ دارد!

[4] در همان قدیم، چون «جوّ» کشف نشده بود، به جایش از «هوا» استفاده می کردند و چون «هواگیری» مختص رادیاتورجات و از این دست اقلام است، از ترکیب «هوا برداشتن» استفاده می کردند.

[5] همان هوایی که آنها را برداشته بود

[6]جزء ده نفر اولی که رتبه کنکورشان همین پارسال بهار تک رقمی شده

[7] مولف مجموعه کتاب های «سمینار؛ پولساز ترین کار دنیا»، «حرف مفت را گران بفروشیم» و...

[8] مطمئنا منظور از همه افراد دقیقاً آقایان بوده که خیلی چاق هستند وگرنه غیر از آقایان مگر کسی دیگری هم چاق است؟ نداریم اصلاً!

[9] کانال های تلگرامی!

[10] البیته به جای «داغ» از کلمات دیگری هم استفاده می شود. مثل اسم همان حیوان نازنینی که بار می برد و گوش های درازی دارد و صدایش هم که بی نظیر است.

[11] مورد هم داشتیم کلاً بی خیال نشده

[12] گاهی هم پیش می آبد که خودشان به دوخت و دوز احتیاج پیدا می کنند

[13] گفتم که قابل پخش نیست!

[14] همان برنامه هایی که وسطش آشپزی هم می کنند و ما باید از پشت تلوزیون ببنیم که به به! چقدر غذای خوش طعمی شده و عجب رنگ و بویی دارد! و دستور پخت غذا هم هیچ ربطی به سرویس تبلیغ شده ندارد، جز اینکه برای پختن غذا یک ظرفی چیزی می خواهید