میرآخور چهارشنبه 1 شهریور 1396 08:52 مرحمت عالی ()

یکی از رسوم «خوب» ایرانیان که از دیرباز تاکنون بر آن پایبند بوده اند، مهمانی رفتن است. البته چون همه جای دنیا ایرانیان را به پذیرایی و خون گرمی شان می شناسند، بهتر است بگوییم یکی از رسوم خوب ایرانیان که از دیرباز تاکنون بر آن  پایبند بوده اند، مهمانی گرفتن است. اما در «دیرباز» به علت کمبود امکانات و محدود بودن اسباب پذیرایی، مهمانی ها اغلب بسیار سطح پایین و ساده برگزار می شد. به طوریکه خاگینه یا کالجوش اوج پذیرایی از مهمان به شمار می رفت. (این بستگی به مهمان داشت که آمده باشد یک سری بزند و برود، یا یک سری بزند، شام بخورد و برود.) مهمان ها هم اغلب با بهانه های لوس و بی کلاسی، مثل دیدن گل روی صاحبخانه و جویا شدن احوالش، می آمدند و سری می زدند. به همین دلیل است که جمله «ما فقط اومدیم خودتونو ببینیم» از دیرباز در ادبیات شفاهیِ ایرانیان رواج پیدا کرده.

خوشبختانه امروزه با صنعتی شدن زندگی ها، مهمانی گرفتن با جهشی بلند تبدیل به «بهترین» رسم ایرانیان شده و این تصور که رسم و رسومات کهن و احترام به بزرگتر ها در عصر حاضر از بین رفته اند را تا حد زیادی (تا همانجا که به رسم و رسومات مربوط می شود) رد کرده و توانسته سرزدن های الکی و بی بهانه را کاملاً هدفمند و سازمان یافته مدیریت کند. به طوریکه امروزه شاهد به وجود آمدن سبک های جدیدی از میهمانی ها هستیم. این مهمانی ها که اصطلاحاً به «مهمانی­های بسته­ای» معروف هستند، از بدو تولد (یا حتی قبل تر) تا دم مرگ (و حتی بعدتر) یک نفر انسان را شامل می شود و برای هر سن و سلیقه ای برنامه ویژه ای دارد که به صورت زیر دسته بندی می شود:


-بسته شماره یک: پک کامل مهمانی های پیش از تولد. (شامل: مهمانی انتخاب جنسیت نوزاد، تاریخ تولد، نام گذاری، دیدن و چیدن سیسمونی)

-بسته شماره دو: مهمانی های بعد از تولد تا دوسالگی. (شامل: اولین صدایی که نوزاد از خودش در می آورد (ترجیحاً بابا یا مامان)، اولین خنده ها، اولین باری که نوزاد حمام می رود. اولین باری که به نوزاد آب قند می دهند، اولین باری که نوزاد سعی می کند سر پا راه برود و... کلا هر کاری که تا دوسالگی نوزاد بخواهد برای اولین بار انجام بدهد، در این بسته قرار دارد. بعضی خانواده ها اعتقاد دارند این بسته به خاطر اینهمه اولین باری که در خود جای داده، باید به عنوان بسته شماره یک معرفی شود.)

-بسته دو ممیز یک: این بسته شامل مهمانیِ خاصی نیست و کلاً در بازه دو تا شش سالگیِ کودک هر اتفاقی می تواند به عنوان یک مهمانی مهم تلقی شود. می توانید پنج­تا جشن تولد، برای خالی نبودن عریضه، حساب کنید یا حتی این بسته را به عنوان «بسته مادام العمر شماره یک» برای جشن های تولد در نظر بگیرید.

-بسته شماره سه: این بسته اصطلاحاً به بسته تحصیلی معروف است و از آغاز پیش دبستانی تا آخر دانشگاه (یا هرجایی که تحصیلات تمام شود) ادامه دارد. موارد استفاده از این بسته در آغاز هر سال تحصیلی، امتحانات نوبت اول (به شرط قبولی با معدل خوب) و پایان سال تحصیلی (باز هم با همان شرط) است.

-بسته اختصاصی پسران: همانطور که احتمالاً توانسته اید حدس بزنید این بسته مربوط به آغاز و پایان خدمت مقدس سربازی پسران می شود. حتی اگر مهمانی کاملاً زنانه باشد!

-بسته شماره پنج (قبلی شماره چهار بود خب!): بله، رسیدیم به مهمانی های شیرینِ مربوط به مراسم خواستگاری و بله برون و عقد و عروسی و... که اجازه بدهید همین طور سر بسته از رویش رد شویم. که هیچ رقمه در این مُجمل نمی گنجد!

-بسته شماره پنج + یک: این بسته یک چیزی است شبیه همان بسته دو ممیز یک، با این تفاوت که بعد از عروسی شروع می شود و معمولاً در دهه اول زندگی مشترک، سالی یکبار، برگزار می شود. به این بسته معمولاً «بسته مادام العمر شماره دو» هم گفته می شود. هرچند بعضی آقایان تمایل دارند از زیر برگزاری جشن سالگرد ازدواج فرار کنند!

-بسته آخر: این بسته اتفاقاً مربوط می شود به آخرین تلاش های یک نفر برای دور هم جمع کردن فک و فامیل جهت زدن پک پوز سایر اعضای فامیل با دک و پوزِ منحصر به مراسم ختم و شب اول قبر و سوم، هفتم، چهلم، سال و سالگرد.

همانطور که متوجه شدید، خوشبختانه تمام مهمانی های امروزه­ی ما کاملاً با برنامه و با دلیل برگزار می شود و دیگر از بی بهانه و همینجوری الکی خانه دیگران رفتن و یک چیز ساده خوردن (یا نخوردن)، لباس های ساده و ارزان پوشیدن و همینطور خیلی راحت و معمولی رفتار کردن خبری نیست و ما الآن خیلی شیک و باکلاس داریم زندگی می کنیم.