برخلاف باور عموم مردم خط فقر، خطی است که انواع و اقسام مختلفی دارد و به اندازه هر تعداد خطی که در زندگی می شناسید، یا بعداً قرار است بشناسید، خط فقر وجود دارد. امروز چند نمونه از این خط ها را به شما معرفی می کنیم.

خط فقر میخی
این خط فقر، به دوران بسیار کهن برمی گردد؛ زمانی که درآمد یک خانواده، به طور متوسط، ماهانه یکصد هزار تومان وجه رایج مملکت بود. و طبیعتاً هر کس کمتر از آن حقوق می گرفت، فقیر به شمار می رفت. بیچاره...
خوشبختانه امروزه، با پیدایش تکنولوژی و استناد به عکس های داخل اینستاگرام، متوجه می شویم درآمد ماهانه اکثر مردم افزایش چشم گیری پیدا کرده و خوشبختانه اثری از حقوق ماهی صدهزار تومان نیست. اگر هم باشد، لااقل ما نمی بینیم.

خط فقر نستعلیق
جدیداً، به خاطر فشار های زیاد اقتصادی، به آن «خط فقر شکسته نستعلیق» نیز می گویند. از آنجا که هنر نان ندارد، بنابرین هرکس که کار هنری می کند (اعم از بازیگر، خواننده، نوازنده و حتی دستیار صحنه و لباس) زیر خط فقر شکسته نستعلیق قرار دارد، مگر اینکه خلاف اش ثابت شود (مثل سوپر استارهای بدنه¬ی سینمای بدنه محور ایران)، یا اینکه هنرمند مذکور جهت تامین مخارج به افتتاح کافه، رستوران یا فروشگاه لباس اقدام نماید.
حضور در آگهی های تبلیغاتی بعد از پنجاه سال دورماندن از فعالیت¬های هنری نیز، یکی از نشانه های رفتن زیر خط فقر شکسته نستعلیق است.

خط فقر عابر پیاده
بر اساس آخرین بررسی های انجام شده توسط محققینِ بی¬کار (که سعی ¬کردند برای خودشان کاری بتراشند تا زیر خط فقر نروند) بخش عظیمی از افرادی که روی خط عابر پیاده راه می¬روند، خودروی شخصی و همینطور پول کافی جهت خرید خودرو ندارند و زیر خط فقر عابر پیاده قرار دارند. وگرنه چه دلیلی دارد آدمی که اینهمه پول داده ماشین خریده، پیاده اینطرف و آنطرف برود و در این هوای آلوده، سلامتی اش را به خطر بیاندازد؟!
خط فقر ممتد
این خط بیشتر در ادارات دولتی کاربرد دارد و مختص کارمندانی است که از هشت صبح تا چهار بعدازظهر یکسره کار می کنند و برای ناهار و نماز و کارهای دیگرشان (!) مرخصی ساعتی رد می کنند. این [گونه] کارمندان هرقدر هم سعی کنند نمی توانند از سایر همکارانشان سبقت بگیرند و به درجات بالاتری برسند؛ چرا که زیر خط فقر ممتد قرار دارند و سبقت گرفتن مجاز نیست.
عمده دلایلی که باعث می شود این کارمندان تا آخر دوران خدمتشان (بلکه تا آخر عمر) نتوانند سبقت بگیرند، نداشتن روابط عمومی قوی با ارباب رجوع و صد البته ژن خوب است.
 
خط فقر متقاطع
این خط فقر نیز بیشتر مربوط به کارکنان ادارات دولتی می شود. اما فقط مختص کارمندانی است که خود را باهوش، با روابط عمومی بالا و منعطف در شرایط سخت کاری قلمداد می کنند. تفاوت این خط فقر با مورد قبلی در قابلیت سبقت گیری آن است و هیچ فرق دیگری ندارد. به طوریکه کارمند مربوطه می تواند با انجام بعضی کارها، از سایر همکارانش سبقت بگیرد و پیش خودش احساس رضایت کند.
این خط فقر لذت لحظه ای در فرد ایجاد می کند اما در اصل مطلب تاثیری نمی گذارد؛ چون فقط زودتر به جایی که باقی همکارانش می رسیدند، رسیده است. شباهت خط فقر متقاطع با خط فقر ممتد، در نداشتن ژن خوب است.

نیم خط فقر
همانطور که احتمالاً می¬دانید، نیم خط در واقع خطی است که از یک طرف بسته است و از طرف دیگر تا بی¬نهایت می¬تواند ادامه پیدا کند. نیم خط فقر نیز از یک طرف روی نقطه (0و0) بسته شده و از طرف دیگر تا نقطه (∞+و ∞+) ادامه پیدا می کند.
فقط آقازاده هایی که ژن خوب دارند، به اضافه بعضی از آقازاده هایی که بیشتر از سه و نیم میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند بالاتر از این خط فقر قرار دارند.

خط فقر سینوسی
بالاتر ماندن از این خط فقر اندکی مهارت و تخصص به همراه زیرکی می خواهد. معمولاً اول ماه که حقوق ها واریز می شود، خط فقر زیر محور x است و همه بالاتر از آن قرار می گیرند. البته غیر از عده ای که زیر سه و نیم میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند که واقعاً فقر هستند و اصلاً همین بهتر که همان زیر خط فقر بمانند.
هرچه به پایان ماه نزدیک می شویم و حقوق ته می کشد، خط فقر از ایکسِ منفی به سمت ایکس مثبت می رود و بالای محور x ها قرار می گیرد. در این حالت ناگهان همه زیر خط فقر سینوسی قرار می گیرند و بدون اینکه  بخواهند، آمار فقر را بالا می برند.