منتشر شده در ماهنامه قدر- فروردین و اردیبهشت 1397- شماره 118 و 119
بهار فصلی است که هرچه به آن نزدیک تر می شویم، تعداد آدم هایی که نوک دماغشان قرمز می شود، اشک از چشمشان جاری می شود، دم به دقیقه عطسه می کنند و دنبال شارژر سوزنی می گردند بیشتر می شود. البته سه تای اولی مربوط به چیزیست که قدما به آن آلرژی می گفتند و معادل همان حساسیت خودمان است! اما از آنجا که هر انسان عاقل یا بالغی -بلکه هردو- ممکن است در معرض حساسیت قرار بگیرد، لیستی از انواع حساسیت های موجود در بازار را خدمتتان ارائه می دهیم:
1- سحرخیزی: از شایع ترین حساسیت ها، مخصوصاً در مملکت های گل و بلبل، سحرخیزی است که رده سنی 7 تا 24 سال را به خود درگیر می کند. بازه ابتلا به این حساسیت از اول مهر ماه تا آخر خرداد سال آینده است و علائم آن شبیه خستگی بعد از مسابقه بوکس است. متاسفانه این حساسیت شدیداً مسری است و از طریق خمیازه به دیگران نیز منتقل می شود.
خوشبختانه در فصل تابستان و روزهایی که مدرسه تعطیل است، اثری از این حساسیت دیده نمی شود.

2- عائله: صاحبخانه ها به تعداد بالای فرزندان و مهمانان شما حساسیت ویژه ای دارند. از طرفی به مجرد هم خانه نمی دهند! بهترین راه برای اجاره کردن خانه، ماندن در وضعیت «یک زوج جوان»، تا جایی که به پای هم از دنیا بروید، است.
(همینجاست که می شود فهید علت کم شدن صله رحم و پیرشدن جامعه، همین صاحبخانه ها هستند!)
3- گوشت قرمز: در جامعه ای زندگی می کنیم که تعداد کمی از افراد به گوشت قرمز حساسیت دارند و رژیم گیاه خواری گرفته اند؛ اما از آنجا که رژیم داشتن کلاً خیلی با کلاس است، هیچکس را پیدا نمی کنید که گیاه خوار نباشد.
برای همین اکثر غذاخوری های سطح شهر، اقدام به عرضه غذاهای گیاهی کرده اند. مثل کباب کوبیده با 53 درصد سویا، 26 درصد نان خشک، 17 درصد پیاز و چهار درصد گوشت کره خری که علف های تازه خورده!

4- در: راننده های تاکسی همیشه نگران جان مسافرها هستند. هربار که مسافری سوار یا پیاده می شود، این حساسیت موقت در آنها شکل می گیرد که آیا مسافر «در» را خوب بسته تا یک وقت وسط راه باز نشود؟ نشانه این حساسیت هم این است که موقع بستنِ در، راننده با دقت به در نگاه می کند تا مطمئن شود در بسته شده. برای درمان این حساسیت، حتماً درِ تاکسی را محکم بکوبید تا خیال راننده راحت شود.
هر بار که مسافری از تاکسی پیاده می شود، راننده ها این شعر را زیر لب زمزمه می کنند: «هر بار این درو، محکم ببند برو!»

5- چای: ممکن است گاهی نوشیدن چای باعث بروز حساسیت های گوارشی شود که جای بحثش اینجا نیست! اما ننوشیدن چای، مطمئنا باعث ایجاد حساسیت خطرناکی در آبدارچیِ محترمی می شود که برای شما چای آورده و همینطور روی میز دارد یخ می کند. از نشانه های این حساسیت، این است که آبدارچی چای را طوری از روی میز برمی دارد و زیر فنجان را دستمال می کشد که خودتان می فهمید بعد از ساعت اداری باید دم در بایستید! متاسفانه خیلی دیر شده و دیگر درمانی برای این حساسیت وجود ندارد!. خدا بیامرزدتان.

6- حقوق: یکی از انواع حساسیت که مخصوصاٌ بین مدیران شرکت ها شایع (هرچه شرکت خصوصی تر، شایع تر) است و با نزدیک شدن آخر ماه عود می کند، پرداخت حقوق است. از نشانه های این حساسیت تنگی نفس و تعرق بیش از حد مدیر است. راه علاج این حساسیت این است که طی نامه ای به مدیرتان اعلام کنید حاضرید بدون حقوق و بصورت شبانه روزی کار کنید و حتی هزینه سفر آخر هفته مدیر را هم از جیب خودتان بدهید.

7- تک خوری: این حساسیت فقط در افرادی که [خیال می کنند] خیلی باحال هستند بروز می کند. پس اگر شما آدم باحالی نیستید، مستقیم برورید سراغ گزینه بعدی! از ویژگی های حساسیت تک خوری، این است که حاضرنیستند هیچ کاری را تنهایی انجام بدهند و لذت آن را با بقیه شریک می شوند. مثلاً در اماکن عمومی سیگار می کشند و موسیقی مورد علاقه شان را با صدای بلند برای بقیه پخش می کنند تا علاوه بر تقسیم کردن شادی شان با دیگران، حساسیت شان را نیز درمان کنند.

8- تمیزی: (این مورد زیاد به آدم ها مربوط نمی شود؛ پس اگر مستقیم از گزینه قبلی آمده اید اینجا، ظاهراً این یکی هم به درد شما نمی خورد!)
شاید مهم ترین دلیلی که اطراف هیچ کارواشی درخت بلند پیدا نمی شود، همین باشد که هیچ کلاغی نتواند روی آن لانه بسازد و با دیدن ماشین های شسته شده و تمیز حساسیت اش بالا بزند و کار دست صاحبت کارواش بدهد!

9- آرامش: نویسنده ها وقتی سفارشی می گیرند، ذهنشان را درحالت slow قرار می دهند تا با آرامش هرچه تمام تر و سرعت هرچه کمتر، روی مطلب فکر کنند و مثل آرام پزها، مطلب خوب جا بیافتد! اما دبیرهای تحریریه شدیداً به این موضوع حساسیت دارند و همواره سعی می کنند مطالب را در سریع ترین زمان ممکن تحویل بگیرند. این حساسیت متاسفانه درمانی ندارد و دبیرها باید با همین وضع کنار بیایند!