تبلیغات
میرآخور - مطالب تیر 1396
منوی اصلی
میرآخور
بلاگ مستقل طنز اجتماعی
 • در این اوضاع نابسامان رشد بی­ضابطه اجاره­بها، به سراغ شاعران رفتیم تا پای درد دلشان بنشینیم:

   

  گرچه منزل بس خطرناک است و مقصد بس بعید

  سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور

  حافظ که تهِ شهر یک اتاق دو در دو اجاره کرده، دارد به همسرش دلداری می­دهد که: «هانی، اشکالی ندارد. بالاخره با این بودجه بهتر از اینجا گیرمان نمی­آمد. به سرزنش­های خواهرت هم توجه نکن و زندگی ات را بکن.» (اسم زنِ حافظ مغیلان بوده. حافظ چون کمی ته لهجه لاتی داشت، به خواهر زنش می­گفت خارِ مغیلان- توضیح نویسنده)


  مرا زمانه ز یاران به منزلی انداخت

  که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید

  سعدی هم دارد از رفقایش شکایت می­کند که برایش خانه­ای اجاره کرده­اند که هیچ امکاناتی ندارد. حتی باد هم نمی آید که در این گرما خنک شود. (خودمانیم، سعدی هم خیلی پر توقع شده­ها! لابد انتظار داشت رفقایش در کامرانیه جنوبی برایش خانه اجاره کنند.)


  هفت مه زین عزیمتم شد طی

  خانه­ام بی اجاره مانده به ری

  که بزرگان کشور و اعیان

  بیم دارند از اجاره آن

  هان! این خودِ جنس است. ملک الشعرای بهار، دارد اعتراف می­کند که عامل بالارفتن نرخ اجاره­بها است. هفت ماه است که خانه اش را، که تازه در شهر ری هم هست، گذاشته برای اجاره، اما آنقدر قیمتش را بالا گفته که اعیان هم جرات نمی­کنند خانه را اجاره کنند. آخر مگر شهر ری متری چند است؟!

  آخرین ویرایش: شنبه 28 مرداد 1396 20:58
  ارسال دیدگاه
 • در آستانه برگزاریِ بازی دو تیم استقلال تهران و پرسپولیس در آلمان؛ یک منبع آگاه در وزارت نیرو نیز از همکاری این وزارت خانه با آلمانی ها خبر داده و گفته به زودی، با کمک آلمانی ها، پساب ها پس از بازیافت به سفره های آب تزریق خواهند شد. این منبع آگاه، که خواست نامش فاش بشود ولی ما نامش را فراموش کردیم، تاکید کرد: «سفره های آب» با «آب سر سفره» فرق دارد و درواقع آب سر سفره از منابع آب ذخیره شده در سطح کشور تامین میشوند و ربطی به سفره های زیر زمینی ندارد. این منبع آگاه به این که آبِ منابع ذخیره شده‌ی آب از کدام منبع تامین می شوند، اشاره ای نکرد و به گفتن «اگه توی آلمان برگزار بشه، دیگه بهش نمیگیم شهراورد» اکتفا کرد. وی در پایان خاطر نشان کرد: «خبرو با ذکر منبع چاپ کنید»

  فاطمه حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اعلام کرده به زودی از وزیر کشور در رابطه با به کارگیری زنان در پستهای مدیریتی سوال می کنیم. یک فرد نزدیک به این نماینده مجلس ضمن اینکه اخبار مربوط به افزایش بازگشت مجدد زنان به زندان در زمستان گذشته را تکذیب نکرد، گفت: «ما فقط قراره یه سوال ساده بپرسیم و جوابش دیگه زیاد ربطی به کمیسیون اقتصاد نداره.» این منبع بعد از خاموش شدن ریکورد خبرنگار ما گفت اگر هم قرار باشد حقوق زنان را مطالبه کنیم، زنانی با روحیه آن زنِ جوان که برای تنبیه شوهرش مزدور اجیر کرده بود را در اولویت قرار خواهیم داد.

  شنیده ها هاکی از آنست وزارت کشاورزی به خاطر ساخت و ساز بی رویه ویلا در شمال کشور، علی الخصوص جاده چالوس، ناچاراً اقدام به تاسیس شعبه در خارج از کشور نموده است. براساس این شنیده ها، این وزارت خانه برای تامین کسری 800 هزار تُنی تقاضای برنج در داخل کشور، به مبادله بذر برنج با ویتنام اقدام نموده است تا ویتنامی ها که از بی جا و مکانی رنج نمی برند، بذر برنج ایرانی را نشاء کرده و سپس به ایران صادر کنند. 
  البته سایر شنیده ها نیز خبر از مردم محور بودن این طرح دارند. بر این اساس نیروی کار داخلی دیسک کمرش بیرون نمی زند و درخواست بیمه و حقوق بازنشستگی پیش از موعد نمی‌کند. ما هم مثل آدیداس لارج بازی در می آوریم که بله، ما هم می دهیم ویتنامی ها تولید می کنند.
  آخرین ویرایش: شنبه 28 مرداد 1396 19:46
  ارسال دیدگاه
 • مرکز مشاوره پیامکی دکتر «گل آبی» با سابقه ای کهکشانی پیامک های شما را می خواند و مشاوره های دست اول می‌دهد. 

  صنعت زاده: این چه وضعشه بابا! صد کیلو سنتی و دو کیلو صنعتی مجازاتشون یکیه. آخه کجا صد کیلو و دوکیلو باهم برابرن؟! 
  دکتر گل آبی: اون دو کیلو صنعتی یه کاری با جوون مردم می کنه که صد کیلو سنتی نمی کنه! شما هم طوری صحبت نکن که هرکی ندونه، فکر کنه داریم در مورد صد کیلو پسته شور و دو کیلو بادوم زمینی حرف می زنیم!

  آسیب پذیر: آقای دکتر، شما که دستتون توی کاره، نمی دونید بالاخره کِی قراره کارت اعتباری خرید کالای ایرانی رو بدن؟ 
  دکتر گل آبی: چرا حرف در میاری برادر من؟! من انگشت کوچیکم هم توی کار نیست، چه برسه به دستم! اما خب، همچین بی خبر هم نیستم. فعلاً وزارت صنعت و بانک مرکزی، سر قیمتش به توافق نرسیدن و دارن چونه می زنن. شما هم الکی دلتونو صابون نزنین...

  حلقویان: آقای دکتر جایی سراغ دارین وام بگیرم برای مجوز حفر یه حلقه چاه فاضلاب توی زیر زمین خونه مون؟! 
  دکتر گل آبی: وام؟ مجوز؟ شیب؟! شما توی زیر زمین خونه خودت میخوای چاه بزنی، باید مجوز داشته باشی؛ من موندم اون هزار و 607 حلقه چاه غیر مجاز که توی اصفهان حفر کردن چطور مجوز نخواسته؟!

  ساده دل: آقای دکتر، به نظر شما، بعد از اینکه استانداری کرمان مدیران کم کار در حوزه اشتغالش رو معرفی کرد، من می تونم برم سر کار؟! 
  دکتر گل آبی: عزیز من، تو چقدر ساده‌ای؟ گفتن مدیرا رو به مردم معرفی می کنیم که بقیه هم بشناسنشون. همین! 
  آخرین ویرایش: شنبه 28 مرداد 1396 19:44
  ارسال دیدگاه
 • میرآخور چهارشنبه 21 تیر 1396 20:55 مرحمت عالی ()

  به سراغ شاعرای معروف رفتیم تا احوالشون رو توی این هوای گرم جویا بشیم:

   

  همه دیده پر آب و دل پر زخون

  نشسته به تیمار و گرم اندرون

  فردوسی داره به راننده میگه: «داداش تو خودت رفتی نشستی توی سایه، ماشینو گذاشتی زیر آفتاب. پختیم از گرما این تو. بیا روشن کن بریم اون یه نفرو هم حساب می کنیم باهات.»


  روزی­ست خوش و هوا نه گرم است و نه سرد

  ابر از رخ گلزار همی شوید گرد

  چیزی نیست! خیام داره در مقابل روشن کردن کولر مقاومت می کنه.


  چو باران هوا تر نماید ز آب

  نسوزاند آن چرک را آفتاب

  کولر آبی خونه نظامی اینا خراب شده، رسماً داره آب میریزه توی کانال. از طرفی شاکیه کصافط (=چرک) هیچیش هم نمیشه زیر آفتاب که برم یه نو شو بخرم!


  گفتم خوشا هوایی کز باد صبح خیزد

  گفتا خنک نسیمی کز کوی دل­بر آید

  حافظ به بچه محلاش گفت صبح بریم کله پزی. اما رفیقاش گفتن میریم دل و جیگر میزنیم که مغازش هم کولر داره.

  آخرین ویرایش: شنبه 28 مرداد 1396 20:56
  ارسال دیدگاه
 • میرآخور چهارشنبه 21 تیر 1396 19:41 مرحمت عالی ()
  مرکز مشاوره پیامکی دکتر «گل آبی» با سابقه فوق درخشان در امر مشاوره بهداشتی، پزشکی، شغلی، و صرفه جویی و... به پیامک های شما پاسخ می دهد.
   
  شل واشرزاده: آقای دکتر یک ماهه آبریزش بینی دارم. دکترای دیگه آنتی بیوتیک دادن بهم ولی خوب نشدم. شما چی تجویز می کنید؟ 
  دکتر گل آبی: وقتی توی پنجاه درصد نسخه های ایرانی انواع و اقسام آنتی بیوتیک باشه، معلومه که بدن شما دیگه قبولش نمی کنه. اول یه دستمال کاغذی رو لوله کنید و بچپونید توی دماغتون تا آب بینی تون نریزه. بعدش یه مقدار زنجبیل استفاده کنید. اگه خوب نشد واشرِ بینی تونو عوض کنید.

  خوش مصرف: این طرحه چیه از خودشون در آوردن که یکشنبه ها پلاستیک مصرف نکنیم؟ خب پس چیکار کنیم؟ اصلا همش کار خودشونه که ما کلا پلاستیک مصرف نکنیم. 
  دکتر گل آبی: اون طرحِ یکشنبه های بدون پلاستیکه که در کرمان راه افتاده تا حداقل ملت یه روز کمتر محیط زیستو آلوده کنن. بهجاش می تونین مثل اون قدیما از کیسه های پارچه ای استفاده کنین. ضمن اینکه بله؛ استثنائاً این یکی کار خودشونه!

  گدازاده: این چه وضعشه آخه دکتر؟ چرا این کارمندای شهرداری رفسنجان اینجوری برخورد می کنن؟ بهشون میگم 15 میلیون میدم بی خیال من بشید، هیچ رقمه زیر بار نمیرن!!
  دکتر گل آبی: فقط مونده بود یه متکدی به ما پیامک بده و بگه می خواستم رشوه بدم قبول نکردن، که اونم جور شد به سلامتی! آقای متکدی؛ شما اولاً اشتباه می کنی که داری از احساسات مردم سوء استفاده می کنی و واسه خودت درامدزایی می کنی، دوماً بیخود می کنی که پیشنهاد رشوه میدی...

  ساده دل: آقای دکتر، به نظر شما، این خطرناک نیست که 40 درصد از قاچاق کشور از مبادی قانونی وارد میشه؟ 
  دکتر گل آبی: عزیز من، خطرناک اون 60 درصد مابقیشه که از مبادی غیرقانونی وارد کشور میشه. تازه میگن الآن خیلی کمتر شده. ظاهراً قبل از این علاوه بر اون 60 درصدِ غیر قانونی، 60 درصد هم از همینجا قاچاق می شده! 
  آخرین ویرایش: شنبه 28 مرداد 1396 19:42
  ارسال دیدگاه
 • مرکز مشاوره پیامکی دکتر «گل آبی» با بیش از 72 ساعت سابقه فوق درخشان در امر مشاوره تحصیلی، ازدواج، شغلی، و صرفه جویی در مصرف انرژی به پیامک های شما پاسخ می دهد.

  سرخابی: دیروز یه خبری خوندم که نوشته بود وضعیت آبی شهر کرمان قرمز است. خب اگه وضعیت آبی کرمان قرمزه، پس وضعیت قرمز کرمان چه رنگیه؟ 
  دکتر گل آبی: آقاجون، این آبی با اون آبی فرق میکنه و حتی ربطی هم به عوض کردن شیر قرمز و آبی دستشویی نداره. این یعنی وضعیت آب در کرمان قرمزه و اگه همین جوری پیش بره دیگه آبی تو کرمان نمی مونه. ولی قرمز می مونه!

  پترولیومیان: آقای دکتر قاچاق گازوئیل اخیراً خیلی زیاد شده. لطفاً از مسولین بخواید جلوی این کار رو بگیرن. 
  دکتر گل آبی:من نمی دونم، الان اگه به جای گازول بیان دل و قلوه بنده حقیر سراپا تقصیر رو قاچاق کنن شما دلتون خنک میشه؟! خب بذارید کارشونو بکنن طفلی ها؛ تا وقتی که آزارشون به ما نمی‌رسه.

  شهروند نمونه: به نظرتون چطور میشه از اتلاف انرژی جلوگیری کرد؟ 
  دکتر گل آبی: تابستونا روی کولر سایه بون بذارید. مسیرهای ورود و خروج کانال کولرآبی یا عایقِ لوله های کولرگازی رو چک بکنید. زمستونا رو هم شش ماه دیگه یادم بندازین، میگم. اما بهترین راه اینه که ادارت رو تعطیل کنیم. الان ادارات دولتی یک تنه دارن هفت درصد از کل انرژی مملکت رو به فنا میدن.

  ناشتا: آقای دکتر، به نظر شما، آیا رابطه‌ای بین کاهش داوطلبین کنکور و رشد نرخ بیکاری وجود داره؟ 
  دکتر گل آبی: من بیشتر توی روابط عمومی آگاهی دارم و متاسفانه از روابط خصوصیِ بین، مابین و حتی فی‌ما بینِ مسائلی از این دست، آگاهی لازم رو ندارم. اضمن اینکه از نظر من سوال غلط است!
  آخرین ویرایش: دوشنبه 19 تیر 1396 23:54
  ارسال دیدگاه
 • میرآخور چهارشنبه 14 تیر 1396 10:18 مرحمت عالی ()
  مرکز مشاوره پیامکی دکتر «گل آبی» با کمتر از ربع قرن سابقه درخشان در امر مشاوره شغلی، اقتصادی، شوهر داری و غیره به پیامکهایتان پاسخ میدهد.

  رطبیان: قیمت خرما اونقدر اومده پایین که تقریباً به قیمت شلغم داره فروش میره. چیکار کنیم وضعیت بهتر بشه؟
  دکتر گل آبی: شلغم؟ وسط تابستون شلغم کجا بود که شما از قیمتش خبر داشته باشی؟! علی الحساب نگران نباشید، قراره خرما هم مثل پسته وارد بورس بشه و دیگه کسی نمی تونه به قیمت شلغم (!) بفروشتش. تا اون موقع هم خرمای نوبرانه نفروشید به این دلال ها که دارن با خرمای پارسال قاطی می کنن و قالب می کنن به ملت.

  همسر نمونه: آقای دکتر، شوهرم چند وقتیه افسردگی گرفته، خیلی براش نگرانم. فکر کنم شاگرداش اذیتش می کنن. لطفاً کمک کنید.
  دکتر گل آبی: شوهر شما خیلی اشتباه کرده که افسرده شده. خودش به شاگرداش اجازه میده بی اجازه برن آب بخورن که حالا اومده بی اجازه آمار رو اضافه کرده؟! الان فقط کارگرها حق دارن افسردگی بگیرن. اونم نه همه شون؛ از هر چهار نفر، یکی. دیگه نبینم بی اجازه آمار 33 درصد کارگر افسرده رو عوض بکنید ها!

  ناصر مظفرزادگان اصل: ربط صندوق بازنشستگی در ماجرای فروش خانه ناصرالدین میرزا چیست؟
  دکتر گل آبی: اگه بعد از علامت سوال می نوشتین با ذکر مثال توضیح دهید، کاملاً مطمئن می شدم که شما معلم تاریخی!  اما خب، باید بگم اصلاً ماجرایی نبوده که ربطی داشته باشه. یه خونه ای بوده، می خواستن 10 و 200 ردش کنن بره که میراث فرهنگی نذاشت. گفت اول مجوز بگیرید، بعد... ربطش به کانون بازنشستگان هم اینه که بالاخره اون خونه یه سنی ازش گذشته بود و باید یه کانونی می رفت تا سرش گرم بشه دیگه.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 14 تیر 1396 10:19
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2