تبلیغات
میرآخور - مطالب شهریور 1396
منوی اصلی
میرآخور
بلاگ مستقل طنز اجتماعی
 • میرآخور دوشنبه 27 شهریور 1396 20:27 مرحمت عالی ()
  حکماً یادتان هست؛ خدابیامرز، عمه بزرگ لیلا خانم دوای هر درد بی درمانی را در عرق چهل گیاه می‌دید. سفارش کرده بود هروقت لیلا خانم گذرش به حجره آ میز ممدلی افتاد، یکی دو بطر برایش عرق چهل گیاه بخرد. از همین هایی که رویش عکس مرحوم شیخ الرئیس را کشیده بودند و اسم هر چهل قلم را آنقدر در هم چپانده بودند که نه دوست می‌دید، نه دشمن می‌شنید.

  بنده خدا لیلا خانم هم نه پای رفتن داشت، نه نای سبد و زنبیل جابجا کردن. این بود که افتخارش نصیب ما شد که برای عمه‌ی خدابیامرز لیلا خانم عرق چهل گیاه بگیریم. ناگفته نماند، ما هم زیاد محض رضای خدا، وقت و بی وقت، دم حجره عطاری سبز نمی شدیم...

  امروز بعد ناهار که حسابی ترش کردیم و محتاج این مسکرات گازدار بدون الکل، بلکه بشورد و ببرد؛ یاد خدابیامرز عمه بزرگ لیلا خانم افتادیم. هر لیوان چهل گیاه، چهل درد را دواست... اما درد ندیدن نوه دختری عمه بزرگ لیلا خانم، با خوردن چهل گیاه دوا نمی شود. باید اراده کرد، از عطاری دو بطر خرید و زنگ در را زد...

  خدا بیامرزد مادر بزرگتان را.

  میرآخور، بیست و هفتم شهریور سنه نود و شش خورشیدی

  این مطلب را در اینستاگرام بخوانید
  آخرین ویرایش: شنبه 1 مهر 1396 10:13
  ارسال دیدگاه
 • وزیر بهداشت که در آیین آغاز به کار شورای شهر مشهد شرکت کرده بود، طبق معمول، طی یک سخنرانی خیره کننده گفت: «بعد از خدا، روحانی حامی شماست... او موفقیت خود را مدیون امام رضا (علیه­السلام) می‌داند.» برخلاف اینکه معلوم نیست وزیر بهداشت به شورای شهر مشهد چه ربطی دارد، کاملاً واضح و مبرهن است که آقای وزیر به سیاسی کردن آستان قدس رضوی توسط روحانی و آنچه عوام فریبی نام دارد، اشاره کرده است. که خودزنیِ زیر پوستیِ جالب توجهی است!

  اما بعد از این جمله ماندگار، سایرین به این جمله واکنش نشان دادند و چنین جملاتی گفتند:

  رئیس بانک سرمایه: بعد از بانک خوب، روحانی سرمایه شماست.

  شرکت خودرو (!) سازی سایپا: بعد از پراید، روحانی وسیله قبض روح شماست.

  منصوریان: بعد از پرسپولیس، روحانی سرور ماست.

  یک فروشنده لوازم خانگی: بعد از گلدیران، روحانی ضمانت خرید شماست.

  موسسه استاندارد: بعد از علامت استاندارد ایران، روحانی نشانه مرغوبیت کالاست.

  مجمع اصلاح طلبان: بعد از عارف، روحانی پدر ژن خوب شماست.

  کارمند بانک: بعد از یک نفر کاسب دارای پروانه کسب، روحانی ضامن شماست.

  یک متخصص تغذیه: بعد از صبحانه، روحانی میان وعده شماست.

  مربی مهدکودک: بعد از مسابقه، روحانی جایزه شماست.

  سازمان اتوبوس رانی تهران و حومه: بعد از ارائه بلیط، روحانی نشانه شخصیت شماست.

  یک روانشناس بالینی: بعد از حفظ خونسردی، روحانی باعث آرامش شماست.

  آژانس سر کوچه: بعد از هدف ما، روحانی جلب رضایت شماست.

  خاله خان باجی های فامیل: بعد از دعوا، روحانی نمک زندگی شماست.

  آخرین ویرایش: شنبه 1 مهر 1396 10:14
  ارسال دیدگاه
 • میرآخور دوشنبه 6 شهریور 1396 09:47 مرحمت عالی ()

  اینجا خیلی به ارزشهای آدمیزادی بهاء می دهند. فی المثل اگر بلاد خودمان بود، هربار که مسعودِ نصرت خانم غم روی دلش سنگینی می کرد و تو ای یاسمن* کجایی می خواند، والده نصرت خانم یک «زغنبوت»ی تحویلش می داد تا یاسمن و آقاجان اش باهم فراموشش شود.

  لکن اینجا قصه توفیر دارد. پریروزها چشممان خورد به آگهی روی دیوار. دادزن می خواستند. می دانید داد زن یعنی چه؟! خودمان هم وقتی فهمیدیم، هم باورمان نمی آمد. هم خنده مان گرفت، هم غصه مان؛ بابت اینهمه امکاناتی که در پایتخت هست و بلاد خودمان نیست. دادزن را میخواهند برای داد زدن. مزد هم می دهند. از خروسخوان تا بوق سگ داد می زند و تعریف بارِ داخل دکان را می کنند. یا عین حمید، پسرخاله تان، موقع درو لباس می پوشند و از دَم غذاخوری ها جُم نمی خورند، بلکم گرسنه ای هوایی شود سری به آنجا بزند. البت همه اش که همین نیست؛ داد می زنند برای خودشان، هم صدایشان باز می شود، هم هر اراجیفی که می خواهند بلغور می کنند. یکی شان تحت همان تبلیغات میدانی اش، چیزهای دیگری هم می گفت که بماند...

  مراقب خودتان، خوبی هایتان و گلدان اطلسی باشید

  میرآخور، ششم شهریور سنه نود و شش شمسی

  این مطلب را در اینستاگرام بخوانید
  آخرین ویرایش: شنبه 1 مهر 1396 10:14
  ارسال دیدگاه
 • میرآخور چهارشنبه 1 شهریور 1396 08:52 مرحمت عالی ()

  یکی از رسوم «خوب» ایرانیان که از دیرباز تاکنون بر آن پایبند بوده اند، مهمانی رفتن است. البته چون همه جای دنیا ایرانیان را به پذیرایی و خون گرمی شان می شناسند، بهتر است بگوییم یکی از رسوم خوب ایرانیان که از دیرباز تاکنون بر آن  پایبند بوده اند، مهمانی گرفتن است. اما در «دیرباز» به علت کمبود امکانات و محدود بودن اسباب پذیرایی، مهمانی ها اغلب بسیار سطح پایین و ساده برگزار می شد. به طوریکه خاگینه یا کالجوش اوج پذیرایی از مهمان به شمار می رفت. (این بستگی به مهمان داشت که آمده باشد یک سری بزند و برود، یا یک سری بزند، شام بخورد و برود.) مهمان ها هم اغلب با بهانه های لوس و بی کلاسی، مثل دیدن گل روی صاحبخانه و جویا شدن احوالش، می آمدند و سری می زدند. به همین دلیل است که جمله «ما فقط اومدیم خودتونو ببینیم» از دیرباز در ادبیات شفاهیِ ایرانیان رواج پیدا کرده.

  خوشبختانه امروزه با صنعتی شدن زندگی ها، مهمانی گرفتن با جهشی بلند تبدیل به «بهترین» رسم ایرانیان شده و این تصور که رسم و رسومات کهن و احترام به بزرگتر ها در عصر حاضر از بین رفته اند را تا حد زیادی (تا همانجا که به رسم و رسومات مربوط می شود) رد کرده و توانسته سرزدن های الکی و بی بهانه را کاملاً هدفمند و سازمان یافته مدیریت کند. به طوریکه امروزه شاهد به وجود آمدن سبک های جدیدی از میهمانی ها هستیم. این مهمانی ها که اصطلاحاً به «مهمانی­های بسته­ای» معروف هستند، از بدو تولد (یا حتی قبل تر) تا دم مرگ (و حتی بعدتر) یک نفر انسان را شامل می شود و برای هر سن و سلیقه ای برنامه ویژه ای دارد که به صورت زیر دسته بندی می شود:


  -بسته شماره یک: پک کامل مهمانی های پیش از تولد. (شامل: مهمانی انتخاب جنسیت نوزاد، تاریخ تولد، نام گذاری، دیدن و چیدن سیسمونی)

  -بسته شماره دو: مهمانی های بعد از تولد تا دوسالگی. (شامل: اولین صدایی که نوزاد از خودش در می آورد (ترجیحاً بابا یا مامان)، اولین خنده ها، اولین باری که نوزاد حمام می رود. اولین باری که به نوزاد آب قند می دهند، اولین باری که نوزاد سعی می کند سر پا راه برود و... کلا هر کاری که تا دوسالگی نوزاد بخواهد برای اولین بار انجام بدهد، در این بسته قرار دارد. بعضی خانواده ها اعتقاد دارند این بسته به خاطر اینهمه اولین باری که در خود جای داده، باید به عنوان بسته شماره یک معرفی شود.)

  -بسته دو ممیز یک: این بسته شامل مهمانیِ خاصی نیست و کلاً در بازه دو تا شش سالگیِ کودک هر اتفاقی می تواند به عنوان یک مهمانی مهم تلقی شود. می توانید پنج­تا جشن تولد، برای خالی نبودن عریضه، حساب کنید یا حتی این بسته را به عنوان «بسته مادام العمر شماره یک» برای جشن های تولد در نظر بگیرید.

  -بسته شماره سه: این بسته اصطلاحاً به بسته تحصیلی معروف است و از آغاز پیش دبستانی تا آخر دانشگاه (یا هرجایی که تحصیلات تمام شود) ادامه دارد. موارد استفاده از این بسته در آغاز هر سال تحصیلی، امتحانات نوبت اول (به شرط قبولی با معدل خوب) و پایان سال تحصیلی (باز هم با همان شرط) است.

  -بسته اختصاصی پسران: همانطور که احتمالاً توانسته اید حدس بزنید این بسته مربوط به آغاز و پایان خدمت مقدس سربازی پسران می شود. حتی اگر مهمانی کاملاً زنانه باشد!

  -بسته شماره پنج (قبلی شماره چهار بود خب!): بله، رسیدیم به مهمانی های شیرینِ مربوط به مراسم خواستگاری و بله برون و عقد و عروسی و... که اجازه بدهید همین طور سر بسته از رویش رد شویم. که هیچ رقمه در این مُجمل نمی گنجد!

  -بسته شماره پنج + یک: این بسته یک چیزی است شبیه همان بسته دو ممیز یک، با این تفاوت که بعد از عروسی شروع می شود و معمولاً در دهه اول زندگی مشترک، سالی یکبار، برگزار می شود. به این بسته معمولاً «بسته مادام العمر شماره دو» هم گفته می شود. هرچند بعضی آقایان تمایل دارند از زیر برگزاری جشن سالگرد ازدواج فرار کنند!

  -بسته آخر: این بسته اتفاقاً مربوط می شود به آخرین تلاش های یک نفر برای دور هم جمع کردن فک و فامیل جهت زدن پک پوز سایر اعضای فامیل با دک و پوزِ منحصر به مراسم ختم و شب اول قبر و سوم، هفتم، چهلم، سال و سالگرد.

  همانطور که متوجه شدید، خوشبختانه تمام مهمانی های امروزه­ی ما کاملاً با برنامه و با دلیل برگزار می شود و دیگر از بی بهانه و همینجوری الکی خانه دیگران رفتن و یک چیز ساده خوردن (یا نخوردن)، لباس های ساده و ارزان پوشیدن و همینطور خیلی راحت و معمولی رفتار کردن خبری نیست و ما الآن خیلی شیک و باکلاس داریم زندگی می کنیم.

  آخرین ویرایش: شنبه 1 مهر 1396 10:14
  ارسال دیدگاه