منتشر شده در مجله قدر- تیر 1397- شماره 121

ایران خیلی کشور گل و بلبلی است و ما ایرانی ها هم زیادی خوش به حالمان است. همین خوش به حالی اما زیاد از حد که بشود، باعث خستگی می شود. امروز می خواهیم ببینیم افراد مختلف چگونه خستگی شان را در می کنند.

یک‌کدبانوی نمونه: بعد از تمیزکردن شیشه ها، جاروبرقی کشیدن زیر و روی همه فرشها، گردگیری سر و ته خانه،  و دستمال کشیدن کابینت ها، زنگ می زند رستوران و ناهار سفارش می‌دهد و دوباره پشت تلفن فیفی جون را قانع می کند که شوهرش خیلی هم بیخود می کند جوراب اش را با آب سرد می شورد. ضمناً دستمزد خدمتکار را هم به حسابش واریز می کند!

نگهبان شیفت شب: یک فنجان قهوه درست می کند. به مانیتور دوربین های مداربسته نگاهی می‌اندازد بعد می‌زند شبکه نمایش، فیلم سینمایی آخر شب که 395 بار از شبکه های یک تا پنج، تماشا، آی فیلم، سیمای برون مرزی و... پخش شده را تماشا می کند. فنجان دوم قهوه را می خورد، باز نگاهی به تصاویر دوربین ها می انذازد. مانیتور را از برق می کشد و می خوابد.

یک مدیر مسئولیت پذیر: واقعاً که! مگر یک مدیر مسئولیت پذیر خسته می شود که بخواهد خستگی اش را در کند؟ فوقِ فوقش وقتی خسته شود، برای اینکه فضا از یکنواختی در بیاید، می دهد دکوراسیون اتاق را عوض کنند و میز کار اش را یک سایز بزرگتر کنند. البته حتماً باید مثل قبلی از چوب گردو باشد که بدجور برای بالا بردن روحیه مسئولیت پذیری مفید است. حالا اگر خیلی خسته شود نهایت یک توک پا، با تور سه هفته ای، می رود همین آنتالیای خودمان و سریع بر می گردد. همین.

شاخ اینستاگرام مقیم استانبول: جدیدترین کلیپ اش از ترکیب سس هزار جزیره، تخم مرغ دریایی، سرکه سیب، پودر نارگیل، خامه قنادی، آمونیاک و سایر افزودنی های غیر مجاز را آپلود می کند که در کنار تبلیغات شرکت «پنچرگیران توسعه محور آتیه ساز برادران مقدم به جز برادر کوچیکه»، بقیه شاخ های اینستاگرام را تهدید کرده و سه تا و نیم فحش زیرپوستی به طرفدارانش داده است.

آقازاده‌های مقیم مرکز: با لامبورگینی نقره ای که سه شنبه در ایتالیا رونمایی شده و صبح چهارشنبه با پرواز اختصاصی رسیده ایران، به اتفاق جمعی از دخترخاله ها و شاخ های اینستاگرامی وطنی تا پنجشنبه ظهر که لکسوس پرتقالی از ژاپن برسد، دور دور می کنند و با کارت بانکی پاپا برای عچقشان عوجولات با آب کوکونات مدیترانه‌ای می خرند. (مدیونید اگر فکر کنید این آقازاده ها، فرزندان همان مدیران مسئولیت پذیر هستند!)

یک پشت کنکوری با انگیزه در کتابخانه: کتاب حسابان را می بندد و کتاب تست دوسالانه متفکران را روی آن می گذارد. با خط کش ارتفاع را اندازه می گیرد و کتاب دو جلدی سوالات تشریحی ادبیات خیلی قهوه ای را روی آن می گذارد. دوباره ارتفاع را اندازه می گیرد. یک بالشت کوچک از کیف اش در می آورد و روی کتاب ها می گذارد. کتاب زمین شناسی کلاغ نارنجی را باز می کند. سرش را روی کتاب ها می گذارد و کتاب زمین شناسی کلاغ نارنجی را روی سرش می گذارد تا نور اذیتش نکند و می خوابد.

طراح یک شرکت خوردوسازی: با الهام از کاپوت جلوی پژو 206، چراغ های عقب سمند ال ایکس و صندلی سمت شاگرد رنو پی کی، خودروی جدید را که کپی دست پنجم یک خودروی کره ای است (مثلاً شما نمی دانید اسمش پراید است!)، طراحی می کند. و یک اسم دهان پر کن مثل «مینیاتور »برایش انتخاب می کند. اما بعداً که می فهمد خودِ مینیاتور را هم در خانه نقاشی رنگ روغن صدا می کنند، اسم طرحش را عوض می کند.